Vybrat vanu nebo sprchu?

To je oč tu běží….. to by řekl William Shakespeare.

Toto je nejdůležitější otázka při zařizování koupelny.  V případě velkých koupelen, kde se vejde jedno i druhé není co rozhodovat. Jen kam vybavení umístit.

U menších či malých koupelen je to všech jinak. Základní otázkou v tomto rozhodnutí je, co požadujeme – vanu nebo sprchový kout?

Je zajímavé, jak i v tomto rozhodnutí můžeme sledovat řekněme trendovost a posun v tomto rozhodnutí. Koupelnové studio má naše firma již od roku 2004 a nejprve jasně vládla vana. Následně čtvrtkruhové kouty. Pak vana i sprcháče, ale už větší. A nyní? Poslední dva roky si zákazníci hlavně vybírají sprchové kouty a to hlavně obdélníkové.

V případě základního požadavku, který má vliv na rozhodnutí v této otázce je stavební hledisko. Jak velkou máme koupelnu? Jaký prostor můžeme jednomu či druhému věnovat? V případě vany je to většinou požadavek, co se týká šířky a délky vany např. 160x105, 140x140 nebo 180x80cm. U sprchového koutu musíme počítat i s výškou! Sprchové kouty mají výšku 180 či 190 nebo 200cm.

Atypickou vanu či vanu na objednávku se specifickými rozměry vyrobit na zakázku nelze. Ovšem jinak tomu je u sprchových koutů. Několik výrobců běžně nabízí možnost atypického rozměru a to i jak na šířku, hloubku i výšku. Zkrácení nebývá problém. Poslední dobou umíme nabídnout i vyšší – až 250cm. Ve všech případech atypických rozměrů musíte počítat s finančními příplatky a delšími termíny dodání. A také v případě špatného oměření, není možné produkt vrátit.

Kde máme umístěné okno, pokud máme a jakou má velikost? Okno nad vanou zákazníci volí běžně. Je třeba si jen říct, zda se k oknu dobře dostanu. To znamená, že i když vstoupím do vany, pohodlně je otevřu a vyvětrám vlhkost z koupání. Pokud je to nereálné, je třeba změnit uložení vany, rozměr, typ nebo vybrat sprcháč. Okno ve sprchovém koutě je také řešení. Některý zákazníci je využívají i jako odkladovou plochu. Tady už je spoustu variant, jak okno zakomponovat, ať už do sprchového koutu či vně v návaznosti na atypické provedení sprchových zástěn. Je potřeba jen nad jednou věcí se zamyslet – pokud bude zvláštní rozměr sprchového koutu, zda je vyráběna i v tomto rozměru vanička? To už ale v dalším článku.

Voda a odpady - kde máte vodu a odpady? Je možné to změnit a ještě měnit? Chodí k nám zákazníci v několika stadiích koupelny. Ještě jsme nezačali, ale uvažujeme, nebo už jsme to vybouchali a máme připraveno ke změnám, nebo už mám nachystanou vodu, odpady a nahozené stěny, nebo už mám kachle nalepené a sháním jen určitý produkt. V prvních dvou případech většinou, pokud nejsou specifické požadavky – stoupačky či dřevostavby – jde jakákoliv změna. U zmíněných stoupačkách většinou v panelácích si s tím lze poradit. U dřevostaveb máme špatné zkušenosti s tím, že se též nedá hýbat s vodou ani odpady a cokoliv měnit. Vrátíme-li se k připraveným odpadům, vodě a nahozené omítce, tady záleží na zákazníkovi a řemeslníkovi, zda je ochotný změny v případě jiného rozhodnutí akceptovat.

Spád. Pokud se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, je třeba věc konzultovat s provádějící firmou či řemeslníkem. On uvidí aktuální situaci a dle zkušeností Vám změnu odsouhlasí, zda je reálná či nikoliv. Je tu totiž hodně důležitý požadavek a to je spád odpadu. Dle fyzikálních zákonů gravitace je třeba počítat se spádem 1cm na 1m délky. To znamená v překladu, můžeme udělat takovou změnu, aby nám odtékala voda z odpadu jak vany tak i ze sprchového koutů.

A poslední zásah do tohoto rozhodnutí je – rádi se vaníme či sprchujeme? Toto velmi důležité rozhodnutí hraje roli v tom, že pokud se rozhodnete pro změnu, musíte přijmout, že změna při zcela hotové a kompletní koupelně je velkým plýtváním zdrojů.

Vanění, jak rádi koupání ve vaně nazýváme, je svým způsobem relaxační proces. Zákazníci vanu volí v případě požadavku prohřátí v zimě, odpočinek s partnerem, šampaňským, vínem či krýglem piva i též s novinami. Ve vaně se dá i sprchovat, ale tady je jediné úskalí vstupování a vystupování z vany.

Sprchování ve sprchovém koutě je rychlou záležitostí bez komplikací se vstupem do prostoru. Ano, i v koutě lze relaxovat. To už jde o stále puštěnou vodu, která nám teče na tělíčko. Lze tu zvolit sprchové panely, které nám tento relax zabezpečí nebo jen sprchový sloup či podomítkovou bateriihlavovou sprchou. Všechny tyto produkty nám zajistí, že se budeme ve sprše připadat jak pod proudícím vodopádem. V koutě můžeme mít také sedačky pro sednutí. Více v dalších článcích.

Na toto rozhodnutí mezi koupání ve vaně či ve sprchovém koutě má velký vliv věk uživatele. Mladí lidé volí podle dosavadních zkušeností a dezénu, který je v aktuální době. Lidé ve středním věku volí hlavně podle praktičnosti věci. A senioři už mívají problémy zdravotní, kdy nastupování do vany bývá problém, takže řešením je bezbariérový přístup.

Ať už zvolíte cokoliv, berte v potaz jeden prvek ….. a to je VODA. Koupelna je této životodárné kapaliny plná. Ale má být její nedostatek, proto prosím, neplýtvejte. V jedné věci Vás musím ubezpečit, že Evropská Unie řeší i toto. Výrobci jsou tlačeni hledat cesty pro úsporu vody.  Je omezován průtok vody v bateriích a ručních sprchách a splachování v toaletách.

Pokud jste se už rozhodli jakou cestou půjdete, máme pro Vás další články ohledně výběru vany a jaký typ sprchového koutu zvolit.