Průkaz energetické náročnosti budov – co vás zajímá?

Průkaz energetické náročnosti budov neboli PENB je určený k vyhodnocení energetické náročnosti budov. To znamená, že upřesňuje veškeré energie, které se spotřeb ují při standardním provozu hodnocené budovy. Hodnotí se energie určená na provoz budovy – na vytápění, chlazení, přípravu teplé vody, klimatizaci i osvětlení a spotřebiče. Průkaz je vhodný pro jakoukoliv budovu nebo i její ucelenou část. 
 

Novinky platné od roku 2015

Od července 2015 vstoupily v platnost nová pravidla pro průkazy energetické náročnosti budov. Povinně jej musí obstarat stavitelé a lidé, kteří vlastní novostavbu. Dále se vztahuje na každého, kdo vlastní nemovitost a pronajímá ji jako celek, prodává či renovuje. Renovace by se měla týkat přibližně 25 % procent celkové plochy obálky budovy.
 
Jestliže budete stavět nebo přestavovat nemovitost, je potřeba zajistit si štítek ještě předtím, než budete žádat o stavební povolení. Tento průkaz se poté přikládá k žádosti či ohlášení stavby. 
 

PENB již od roku 2009

PENB není žádnou novinkou. Platí od roku 2009. Pravidelně však prochází určitou novelizací. Od roku 2015 však žádná změna neproběhla. 
 
Při nesplnění výše uvedených zásad se uděluje pokuta ve výši až 100 000 Kč. Od roku 2015 jsou povinni také realitní kanceláře uveřejnit energetickou třídu ve svých inzerátech. 
 

Kdy není průkaz potřeba?

Průkaz energetické náročnosti není vyžadovaný v následujících případech:

  • Pokud se jedná o budovu s celkovou energetickou vztažnou plochou, která je menší než 50 m2.
  • U památkových budov
  • U budovy určené pro bohoslužby a náboženské účely
  • U staveb pro rodinnou rekreaci
  • U průmyslové nebo zemědělské budovy, která má roční spotřebu do 700 GJ 
© 2019 Všechna práva vyhrazena EKO-DOMOV, s.r.o. Vytvořilo Foreveryone