Jak řešit efektivně únik tepla u starých oken?

Také máte pocit, že topíte, jak se lidově říká, pánu Bohu do oken? Nekvalitní, stará nebo nevhodně zvolená okna mohou přinášet obrovské tepelné ztráty, což pro vás velké doplatky za topení. Zejména pak starší okna nejsou dostatečně utěsněna. Mezi rámem a křídlem tak snadno proniká vzduch. Naštěstí existuje řešení, jak efektivně řešit únik tepla. Nabízí se několik možností.

Levným řešením je těsnění

Pokud nemáte dostatek financí na výměnu oken, nebo se vám do toho zatím nechce, můžete vyměnit pouze jednoduché zasklení za efektivnější dvojskla. U vnějších křídel a do oken poté přidejte ještě dostatečné těsnění. Těsněním lze minimalizovat únik tepla až o 50 %, což je skutečně citelná změna. Je vždy vhodné utěsnit vnitřní křídla více, nežli vnější. Zamezíte tak tomu, aby se mezi okny dále hromadila vlhkost.

Pozor si však dejte na přílišné těsnění, které naopak může škodit. Okna by neměla těsnit absolutně, je potřeba udržet minimální výměnu vzduchu, abychom měli doma příjemně.

Plastová okna – bezpečná a spolehlivá

Spolehlivé řešení představují plastová okna, která jsou v současné době nejpoužívanější a nejprodávanější. Jejich obliba neustále roste. Výhodou je relativně nízká cena oproti dřevěným, navíc jsou vysoce spolehlivé. Plastová okna nevyžadují náročnou údržbu a navíc vydrží dlouho. To vše jsou velké bonusy, díky kterým se lidé většinou rozhodnou pro tento typ.

Svým způsobem jsou také ekologická. Díky dlouhé životnosti není potřeba je často měnit a tím šetří životní prostředí. Navíc výroba plastových oken podléhá velice přísným kontrolám a musí splňovat dané normy. Lze tedy bez nadsázky říci, že plastová okna mají před sebou skvělou budoucnost.

Dávejte přednost oknům, které nemají ocelové výztuže rámu a křídla. Díky tomu zamezíte vzniku tepelných mostů v rámech a křídlech. Můžete tak ušetřit za energie opravdu značně. Na druhou stranu, na oknech se nevyplatí zcela šetřit. Důraz bychom měli klást na kvalitu i příjemný design.

© 2019 Všechna práva vyhrazena EKO-DOMOV, s.r.o. Vytvořilo Foreveryone